SMSL VMV PL100PRO HiFi CD Player for Home, Car CD Player, Dual CS43131 Chip MQA Decoding CD Transport, RCA/XLR Balanced/ 3.5mm/4.4mm Balanced Headphone/Optical/Coaxial Digital Output Preamp (Black)
★★★★★ 4.6 112 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by autarkia.info
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
SMSL VMV PL100 PRO HiFi CD Player for Home, 2x CS43131 Chip MQA Decoding CD Transport for Car, Preamplifier with RCA/XLR/3.5 mm/4.4 mm Headphone/Optical/Coaxial Digital Output 1. Built-in 2x CS43131 high-end decoding chip, to maximize the performance of CD; 2. With optical and coaxial digital RAW DATA output, it supports connecting MQA decoding; 3. Auto mobile grad Slot-in mechanical component, which supports long-term anti-vibration and is suitable for vehicle use; 4. Support MP3 format CD player, support up to 200 tracks; 5. With balanced XLR output interface; 6. With 3.5mm and 4.4mm (balanced) high-power headset output; 7. The output volume is adjustable, so it has PRE AMP function; 8. New Glass-Film-Film color IPS LCD screen; 9. High-quality aluminum alloy shell, high-quality gold-plated input and output connection terminals; 10. Brand-new low-power design, easy to portable; 11. Equipped with full-function remote control. Product Parameter Input: CD Output: XLR/RCA/4.4 or 3.5 mm headphone/Optical/Coaxial CD TYPE: CD / CD-R / CD-RW / MP3 CD Output Level RCA: 2Vrms Output Level XLR: 4Vrms  Headphone output power : Balanced: 100mW(16Ω), 200mW(32Ω), 160mW(64Ω), 85mW(150Ω), 53mW(300Ω), 25mW(600Ω) Headphone output power: Unbalanced: 58mW(16Ω), 58mW(32Ω), 45mW(64Ω), 23mW(150Ω), 12mW(300Ω), 6mW(600Ω)  THD+N: 0.001% SNR: 110dB Power consumption: 4W Standby power: <0.1W Size: 160x44.5x160mm(WxHxD) Weight: 953.5g/2.1lbs  What will you get ? 1x SMSL PL100 PRO 1x USB cable ( No power adapter) 1x Remote control 1x User manual 1x SMSL Card
  • Input & Output: SMSL PL100PRO CD player support CD, CD-R /RW and high-res MP3 CD input; 3.5 mm/4.4 mm headphone jack, RCA/XLR balanced line out. Equipped with optical and coaxial digital bit-stream output, supports Lossless MQA Playback
  • PL100 PRO VS PL100: The PL100PRO features dual CS43131 chips, adding XLR balanced output and 4.4mm balanced headphone output. Supports direct connection to active speakers. Resolves issues with insufficient power preventing startup or disc recognition
Brand AOSHIDA
Color Black
MP3 player No
Model Name PL100PRO
Item Weight 0.9 Kilograms
Manufacturer shuangmusanlin
Model Number PL100PRO
BuiltIn Media 1x PL100PRO, 1x Remote Control, 1xUSB cable, 1x User manual
Connector Type 3.5mm Jack, RCA, XLR, Optical, Coaxial
Headphones Jack 3.5mm /4.4 mm headphone Jack
Number Of Discs 1
Media Format Type Audio CD
Compatible Devices Headphone, DAC, Amplifier, Active speaker, passive speaker
Number of Channels 2
Warranty Description One year repair time
Supported Audio Format CD, CD-R/CD-RW/MP3 CD
Connectivity Technology 3.5mm/4.4mm headphone jack/Optical/Coaxial digital / RCA/XLR Output, CD, CD-R, CD-RW, MP3-CD Input
Item Dimensions L x W x H 6.3"L x 6.3"W x 1.6"H
Specific Uses For Product Car CD player, Home
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
112 ratings | 46 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (94)
4 stars
3% (3)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (11)